از ضد جنگ تا .... (بررسی سیر انحراف موسیقی متال )

 

یکی از جنجال ترین موضوعاتی که در تاریخ سر منشاء تغییرات و یا به وجود آمدن شکلی جدید از ادبیات، هنر و .... شده ،موضوع عدم رضایت سیاسی و اجتماعی از اوضاع حاکم بر جامعه و اعتراض و عصیان است.اما در جوامع مختلف تاثیرات متفاوتی نیز صورت می گیرد..به طور مثال موضوع اعتراض در برخی جوامع به انقلاب می انجامد ولی در برخی دیگر همسو با سیاست آن جامعه می شود! و این جای سوال است که چه عواملی باعث این تغییر رویه و رویکرد می گردد؟
موج جنگ و کشتار انسان ها ازیک طرف و حکومت سرمایه داری و صنعتی از سوی دیگر باعث شد تا در اواسط قرن بیستم نوعی اعتراض در تحولات فرهنگی و جنبش های سیاسی جوامع غرب و مخصوصا در آمریکا به وجود آید.
در نتیجه جنبه های سیاسی ترانه های موسیقی پاپ و راک نیز قوی تر شده و همین امر آثار معترضه های زیادی را در عرصه موسیقی به وجود آورد.از مشهورترین این آثار به طنز گرفتن سرود ملی آمریکا در یک اجرای موسیقی پاپ توسط " جیمی هندریکس " بود که در مقابله با جنگ علیه ویتنام انجام شد.این گونه آثار معترضه با شعار حمایت از مظلوم و ضد جنگ کم کم باعث شکل گیری موسیقی اعتراضی Hevy Metal شد.که از دل موسیقی راک و پاپ برون می آمد و به اقتضای علت پیدایش و کاربردی که داشت مشخصات اجرایی و محتوای خاصی نیز پیدا کرد.صدای به شدت دیستورت شده گیتار الکتریک ،ریتم های قوی با ضربه های مهیب مانند صدای شلیک گلوله که در نهایت با آوازی خشن توام می شد.هوی متال با این خصوصیات در اواخر دهه 60 و اوایل دهه 70 میلادی با شعار اعتراض علیه جنگ افروزی،سرمایه داری،نابودی محیط زیست،و ....... به وجود آمد.
Black Sabbath,Led zeppelineو Deep Purple جزءاولین گروههایی بودند که در سال 9-1968 در زمینه موسیقی متال فعالیت می کردند.در همین زمان در انگلستان نیز چند گروه مشهور Hevy Metal موج جدیدی را پایه گذاری کردند که به Hevy Metal Wave of British)) و یا به اختصار به WOBHM معروف شد و (این گروه ها نیز) کارهای مشابه و اجراهای زیادی را در همین زمینه انجام دادند.در سال 1983 که از دوران پرکار هوی متال است این جریانات در آمریکا(توسط گروه هایی) با الهام از موج متال انگلستان و سرعت بخشیدن و خشن تر کردن سبک آنها شیوه جدیدی را در این نوع موسیقی به وجود آورد که Hevy Metal یا Speed Metal نامیده شد.اما این پیشرفت ها و اضافه شدن موج علاقه مندان در سطح دنیا با منشعب شدن شاخه های بیشتر در موسیقی متال به وجود آمدند که پیامشان نیهیلیستی یا پوچ گرایی ،خشونت،شیطان پرستی و .... بود.البته این در مورد همه گروهها صادق نبوده و به طور مثال گروه Megadeth یا Soad بیشتر کارهای خود را بر پایه ی ضدیت با جنگ طرحی می کردند.نمونه هایی از آثار ضد جنگ ساخته شده توسط گروه های متال که در مورد جنگ با دولتی خاص و یا به طور عام در ارتباط با ضدیت با جنگ ساخته شده اند عبارتند از :

 • آهنگ War Pig از گروه Black Sabbath
 • آهنگ Peace Sells از گروه Megadeth
 • آهنگ Toxicity از گروه Soad در محکومیت استکبار جهانی
 • آهنگ War از گروه Soad بر ضد اسرائیل
 • آهنگ Boom از گروه Soadبرضد جنگ عراق
 • آهنگ Territori از گروه Sepultura در دفاع از ملت فلسطین
 • آهنگ AEpulnation از گروه Sepultura در دفاع از ملت فلسطین

اما نکته اینجاست که موسیقی هنر بسیار ضریفی است و البته ابزار تبلیغاتی مناسبی برای دست شیطانی ابر قدرت های غرب. زیرا موسیقی زبانی بین المللی داردو در هر کجای دنیا به راحتی قابل دسترسی و شنیدن است.
امروزه به نظر می آید بستری که موسیقی متال در آن شکل گرفت به صورت کاملا هدایت شده ای این موسیقی را به سمت تشکیل زیر شاخه های زیادی برده است.از ان جمله Black Metal و Deth Metal را می توان نام برد.که اکنون از بزرگترین پایگاه های تبلیغاتی مواد مخدر،شیطان پرستی،انحراف شدید جنسی،دینی و انسانی به شمار می روند.تناقض بسیار زیادی که در شکل اجرایی و محتوای انواع موسیقی متال ازآغاز تا امروز وجود دارد گواه این مدعا است.ضد جنگ،ضد خشونت،ضد آلودگی محیط زیست ،خشونت،ضد زن،ضد قانونٍ ضد دین و .... !
اما جالب تر وقتی است که یک جریان اعتراضی در مسیر سیاست حاکم بر آن جامعه قرار می گیرد!
"Fire For Effect" عنوان آلبومی است که در فرم و شیوه موسیقی متال با شعار جنگ ساخته شده است!
Fire For Effect یک اصطلاح نظامی است که بر اساس دکتر ین ناتو دو تعریف دارد:

 1. تنظیم برد آتش گشوده شده بعد از نقطه موثر در فاصله معینی از هدف.
 2. آتشی که مشخص کننده بعد مسافت است و یا تنظیم کننده فاصله آتش از لحاظ اثر گذاری مطلوب علیه دشمن

این اصطلاح نظامی توسط وزارت دفاع امریکا نیز تعریف شده است که حجم آتش گشوده شده علیه هدف به منظور دست یابی به اثر گذاری قابل قبول و به طور مخفف (EFE) نیز خوانده می شود.
بر این اساس آلبوم Fire For Effect در سال 2005 توسط یک گروه موسیقی Hevy Metal از ایالت ماسا چوست در بیستون آمریکا ساخته شده و طبق اطلاعات موجود در سایت موسیقی CD Baby اهدا شده به اعضای نیروی ارتش امریکا است که مراقبان ابدی مردم امریکا و آزادی هستند و ماموریتشان حفاظت از قانون اساسی و حذف خائنین،مخالفین و تروریست ها می باشد!!
این آلبوم از 9 ترک تشکیل شده که فلسفه نام گذاری هر کدام از ترک ها نیز جالب توجه است:

 1. Tread The Line (در یک خط حرکت کنید)
 2. Violence – Detonution(آشوب - انفجار)
 3. Depth Charge(بمب زیر آبی)
 4. War Machine(ماشین جنگ)
 5. Synechthram(با هم مردن)
 6. Pro-War (برای جنگ-موافق جنگ)
 7. operation Dead Flowers (عملیات گل های مرگ)
 8. Desolate Walls (ویران کننده دیوارها)
 9. !Ruin,Rebuild,Reinstate (ویران کنید،دوباره ساختن و دوباره تثبیت کردن!)

این سایت غرب است که با هر روش و قیمتی سعی می کند اهداف خود را حتی در یک جریان سیاسی مخالف نیز تزریق کند.موسیقی Hevy Metal که اغاز شکل گیری آن کاملا مشخص است امروزه برای تمام مقاصد شوم و نامقدس غرب به عنوان یک تابو تبلیغاتی در اندازه جهانی تبدیل شده و شعار های نیهیلیستی،ضد دینی و .... را با چاشنی تبلیغات مواد مخدر و انحراف اخلاقی در روح و جان مخاطبان خود می دمد.از ضد جنگ تا جنگ افروزی!
تحقیق و نگارش: عباس آزاد

/ 0 نظر / 6 بازدید